Mitsubishi Electric logo


Kyl- och frysaggregatet Ecov från Mitsubishi Electric tryggar kylkedjan hos Stadsmissionen

24 juni 2025

När Stadsmissionen i Göteborg behövde ett nytt kylrum respektive frysrum till sitt matlager i Mölndal ryckte Francks Kylindustri ut med projektledare Pierre Persson i spetsen. Valet föll på en framtidssäkrad lösning från Mitsubishi Electric: kyl- och frysaggregatet Ecov med det naturliga köldmediet CO₂.

Stadsmissionens matcentraler finns över stora delar av Sverige. Här tar de emot överskottsprodukter från livsmedelsbranschen i form av produkter med kort datum, utgående artiklar eller felmärkta varor – livsmedel som annars skulle ha blivit matsvinn.

Maten förmedlas sedan till behövande som lever i det som Stadsmissionen kallar matfattigdom. Förstås är en obruten kylkedja A och O i deras mathantering, och det är här de nya kyl- och frysrummen kommer in.

– Vi behövde större utrymmen för att kunna hantera och lagerhålla större volymer livsmedel. Den tidigare lösningen räckte helt enkelt inte till och för att kunna fortsätta utveckla verksamheten krävdes ökad kapacitet och bättre anpassade utrymmen, säger Elisabeth Andréas, enhetschef för Matcentral och Service på Stadsmissionen.

Två nya kylzoner – med ett och samma aggregat

De nya kyl- och frysrummen drivs av tre Ecov-aggregat från Mitsubishi Electric. Att det blev just Ecov fanns det flera skäl till:

– Vi valde Ecov eftersom det är en modern CO₂-lösning som lever upp till både befintliga och framtida lagkrav på köldmedier. Miljöaspekten är helt avgörande och med Ecov får vi en lösning med låg klimatpåverkan. Samtidigt var det ett naturligt val eftersom vi har lång erfarenhet av Mitsubishi Electric och ett stort förtroende för deras produkter, säger Pierre Persson, projekt- och arbetsledare på Francks Kylindustri.

Det naturliga köldmediet CO₂ gör Ecov till en lösning med extremt låg klimatpåverkan jämfört med traditionell kyla och frys.

F-gasförordningen har som bekant skärpts i flera omgångar. Användningen av HFC-köldmedier i nyinstallationer kommer att förbjudas i allt fler tillämpningar, med start redan 2025/2026 för vissa system. Det innebär att lösningar som Ecov, med naturligt köldmedium, blir ett framtidssäkert val, både sett till miljö och lagstiftning. 

Enkel installation, stor flexibilitet

Ecov är en så kallad plug and play-lösning, vilket innebär att installationen är betydligt enklare jämfört med konventionell CO₂-kyla, som ofta kräver ett större antal komponenter och mer komplex rördragning. Här räcker det med att dra ut rören och ställa in önskad funktion – kyla eller frys – i styrsystemet. Det gör både montage och framtida service effektivt och smidigt.

 Lösningen är också flexibel. Samma aggregat kan användas i både kyl- och frysapplikationer, och det går att ställa om när som helst, alltså även efter installation. Effekten täcker ett spann från 2 till 16 kW för kylrum och upp till 6 kW för frysrum, vilket gör Ecov till ett speciellt attraktivt val för mindre och medelstora livsmedelsapplikationer.

För att säkerställa en jämn temperatur och god livsmedelshygien är rummen utrustade med förångare från Kelvion och ett styrsystem från Carel med elektronisk expansionsventil. Det ger exakt reglering av kylan i båda rummen, vilket förstås är extra avgörande i en verksamhet där maten som förmedlas ofta har kort hållbarhetstid redan från början.

Markant bättre arbetsmiljö och effektivare hantering

– Vi är mycket nöjda med resultatet. Den stora skillnaden är de generösa ytorna, som har förbättrat arbetsmiljön markant. Det är enklare och mer effektivt att arbeta i de nya rummen, vilket i sin tur gör att vi kan hantera betydligt större mängder mat. Förbättrade flöden och en lugnare arbetsmiljö har blivit tydliga resultat av investeringen, säger Elisabeth Andréas.

Projektet visar hur hållbar kylteknik, samhällsengagemang och ingenjörskonst kan gå hand i hand. Med Ecov får Stadsmissionen nu ett framtidssäkert kylsystem och överskottsmaten får en andra chans.

 

INSTALLATÖR

Francks Kylindustri
Francks Kylindustri är en ledande aktör inom industriell och kommersiell kylteknik, med lång erfarenhet av energieffektiva och hållbara lösningar. Med lokal närvaro över hela landet och ett starkt fokus på kvalitet och driftsäkerhet är de en trygg partner för både stora och små projekt.

Fler projekt med Ecov hittar du här

Produkter

Om oss

Om ossHållbarhetKarriärPress

Följ oss

FacebookLinkedinInstagramYoutube

Sekretesspolicy | Användarvillkor | Cookies | Hantering av personuppgifter | Webbplatskarta

© Mitsubishi Electric Sweden